Nagrade Splitsko-dalmatinske županije uručene fra Gabrijelu H. Jurišiću i fra Stipici Grgatu

Na početku proslave svečanog obilježavanja Dana Splitsko-dalmatinske županije, u ponedjeljak 14. travnja 2014., pozdravne govore održali su gosp. Petroslav Sapunar, predsjednik Županijske skupštine, i gosp. Zlatko Ževrnja, splitsko-dalmatinski župan. Himnu RH i svečanu pjesmu SDŽ izveo je Mješoviti zbor mladih i komorni orkestar Gospe od Zdravlja.

Nagrade Splitsko-dalmatinske županije dodijeljene su i Mješovitom zboru mladih i komornom orkestru Gospe od Zdravlja pod vodstvom mo. fra Stipice Grgata i s. Zorislave Radić za promicanje sakralnog zbornog pjevanja i prigodom 20. obljetnice djelovanja i fra Hrvatinu Gabrijelu Jurišiću – nagrada za životno djelo.


Skupnu nagradu Mješovitom zboru mladih i komornom orkestru uručio je gops. Vice Oršuli, predsjednik Odbora, a nagradu je primio mo fra Stipica Grgat, voditelj Mješovitog zbora mladih i komornog orkestra.

Gosp. Zlatko Ževrnja, župan, uručio je nagradu za životno djelo fra Hrvatinu Gabrijelu Jurišiću koji je na kraju u ime svih nagrađenih izrekao riječi zahvale. Svečani program završio je pjesmom 'U boj, u boj' koju je izveo Mješoviti zbor mladih i komorni orkestar Gospe od Zdravlja.

Pojedinačnu nagradu za izgradnju razvoja socijalne skrbi i promicanje brige o čovjeku u nevolji gosp. Petroslav Sapunar uručio je školskoj sestri Emi Damjanović.

Fotografije

 

 


Zahvala fra Gabrijela H. Jurišića, u ime svih nagrađenih

„Cijenjeni gospodine Župane, predstavnici županijskih vlasti, svi dragi dobitnici ovogodišnjih županijskih nagrada i gospodo nazočna na ovom povlaštenom mjestu!

Zašto rekoh „povlaštenom“? Razlog je čist kao suza. Nema u današnjoj Republici Hrvatskoj ni jednoga mjesta kao što je ovo, nema ga ni u cijelomu svijetu, na kojemu bi se nalazilo ovako bogato arheološko i kulturno blago, koje su Hrvati stvarali čak prije trinaest stoljeća!

Ovo moderno zdanje čuva najveću i najvažniju zbirku kamenih spomenika, koji svjedoče da se je hrvatski narod već od VII. stoljeća ukorijenio na ovom jadranskom dijelu Lijepe naše, današnje nam domovine Hrvatske.

Ovdje nam arheologija nudi originale kamenih i mramornih spomenika, koji su spravom nazvani „kameni arhiv hrvatski“. Ovo su izvorni dokazi našega hrvatskog narodnog identiteta. Ako ćemo religioznim rječnikom govoriti, ovo je hram hrvatski, a hram je za vjernike i za nevjernike uvijek i povlašteno i sveto mjesto.

Zato imamo pravo reći da naša Splitsko-dalmatinska županija nije mogla za ovaj današnji susret naći boljega ni ljepšega mjesta od ovoga modernog zdanja, koje čuva naše najdragocjenije kulturno i duhovno blago.

Svaki put kad uđemo pod ovaj krov, uđimo s dubokim poštovanjem i s iskrenom zahvalnošću. S poštovanjem, jer je ovo hram hrvatskoga identiteta i kulture, a sa zahvalnošću svima onima koji su čak i prije 13 stoljeća bili toliko mudri, da su u “u tvrdu stinu“ urezali biljeg i svjedočanstvo našega identiteta, kojim se mi i dandanas ponosimo.

Hvala brojnim zaljubljenicima u hrvatsku arheologiju, sve tamo od fra Luje Maruna, don Frane Bulića do blagopokojnog akademika Stjepana Gunjače, koji su omogućili da smo mi danas ovdje, (pod ovim krovom) na ovom svetom mjestu.

Prvi jeruzalemski biskup, apostol sv. Jakov u svojoj Poslanici napisao je i ovo: „Omne datum optimum et omne donum perfectum desursum est, descendens de Patre luminum - Svaki dobar dar dolazi odozgor od Oca svjetlosti“ (Jak 1,17). To je velika istina, koju mi često zaboravljamo.

Dar je život, obitelj, mladost, zdravlje, sposobnosti, odgoj, škola i toliko toga... Sve su to veliki Božji darovi. I svi ti darovi dani su nam badava. Dani su da nam donesu radost, veselje i sreću. Za te darove moramo biti zahvalni. Sjetimo se Pavlove riječi vjernicima u starim Filipima: „Grati estote - Budite zahvalni“ (Kol 3,15).

Današnji naš susret, na ovomu povlaštenom mjestu, priredila je naša Splitsko-dalmatinska županija na čelu s gospodinom Zlatkom Ževrnjom, županom, i njegovim suradnicima, u prigodi dodjele više županijskih nagrada. Nagrade su zbilja dar, i to veliko priznanje, i izvanredan dar. Ali svakako treba iskreno kazati da u našoj Županiji ima puno vrijednih ljudi koji su zaslužili da budu nagrađeni. Skupština naše Županije izabrala je nas, a mogla je i neke druge. Stoga smo joj doista na tome zahvalni.

No, ovaj današnji susret čelnika naše Županije i nas građana poseban je događaj i veliki dar ne samo nama nagrađenima, nego je ovo susret zajedničke radosti s jedne strane zbog nagrada, s druge zbog posebne poruke koju naša Županija šalje našoj javnosti.

Koja je to poruka? Danas je suvremeni svijet u mnogočemu materijalistički orijentiran. A naša Županija, evo, dodjelom ovih nagrada javno svjedoči da visoko cijeni i ne samo materijalna dobra, nego i kulturne i duhovne vrijednosti. U ovom trenutku naše društvene i političke stvarnosti takva poruka naše Županije vrlo je važna i zaslužuje svaku pohvalu!

Davno su stari Rimljani, kao pogani i politeisti, izražavali svoju zahvalnost Jupiteru, vrhovnom božanstvu, poznatom formulom „Deo Optimo Maximo“, tj. Bogu dobromu i velikom (i to čak u superlativu, tj. najboljemu i najvećemu).

Dakle, to je normalni i prirodni stav ljudskoga duha - zahvaliti Bogu, ali zahvaliti i ljudima na darovima i dobročinstvima.

U ovomu svečanom trenutku uime nagrađenih iskreno zahvaljujem najprije Višnjemu Bogu, zatim čelnicima naše Županije na ovim nagradama, ali isto tako i svima vama, cijenjena gospodo, što ste danas došli u ovo divno zdanje, da se susretnemo i da se zajednički radujemo.

Stoga samo još jedna riječ, kako bi kazali stari: „Gratias maximas salutemque plurimam“, tj. srdačno vam zahvaljujem i toplo vas pozdravljam.

Hvala vam na pozornosti!“


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Obrazloženje za Županijsku nagradu za 2014. Mješovitom zboru mladih

i komornom orkestru Gospe od Zdravlja

Povjerenstvo za dodjelu javnih priznanja Splitsko-dalmatinske županije predložilo je, a županijska skupština na svom zasjedanju, 25. ožujka 2014., izglasala da se ovogodišnja skupna nagrada dodijeli Mješovitom zboru i komornom orkestru Gospe od Zdravlja prigodom 20. obljetnice djelovanja.

Predlagači Zbora i orkestra za tako prestižnu nagradu bili su: akademik Davorin Rudolf, akademik Dinko Kovačić, akademik Radoslav Tomić, akademski slikar Josip Botteri Dini, Gradski zbor „Brodosplit“ i prof. Vlado Sunko, glazbena mladež Split i prof. Marijo Krnić. Sažetak njihovih prijedloga oblikovan je na sljedeći način.

Samostan i župa Gospe od Zdravlja u Splitu već su stoljećima jedan od stožera duhovog i kulturnog života grada Splita. Štoviše, bilo bi teško navesti sve čime su franjevci s Dobroga zadužili kako ovaj grad, tako i Hrvatsku u cjelini.

Međutim, briga i odgoj mladeži je franjevcima bila uvijek jedna od najvažnijih zadaća. Nošeni tom sviješću, zborovođa fra Stipica Grgat i orguljašica č.s. Zorislava Radić uz već postojeći Župski mješoviti zbor, Dječji zbor, te VIS Gospe od Zdravlja osnovali su 1994. godine Mješoviti zbor mladih i komorni orkestar. Zbor je sastavljen od mladih vjernika srednjoškolaca i studenata, dok je komorni orkestar sastavljen od učenici srednje glazbene škole u Splitu, studenata umjetničke akademije u Splitu te članova orkestra HNK u Splitu. Danas svi zajedno broje oko devedeset članova. Oteti mlade ulici jedna je od osnovnih zadaća toga ansambla, a ona se manifestira kroz sudjelovanje u redovitom nedjeljnom liturgijskom pjevanju za vrijeme misnih slavlja kao i redovitom priređivanju kulturnih i humanitarnih priredbi u gradu Splitu, Županiji domovini i inozemstvu.

Temeljni ciljevi pri osnivanju ovog ansambla bili su i ostali:

1. Okupljanje mladih i rast u vjeri i humanosti

Ostvarenje ove zamisli ogleda se u činjenicama da se nekolicina mladih u potpunosti posvetila služenju drugima kao svećenici i časne sestre. Veći broj članova Zbora nekoliko puta na godinu domišljatim humanitarnim akcijama pomaže najpotrebnijima. Pjevači ovog zbora su dobrovoljni darivatelji krvi, pružatelji besplatnih repeticija, organizatori posjeta staračkim domovima i raznih drugih volonterskih djelovanja.

2. Odgoj mladih u glazbenoj kulturi

Ovaj zbor je rasadnik brojnih, pa i vrhunskih glazbenika, skladatelja i estradnih umjetnika. Neki od pjevača, koji su prve note naučili pod dirigentskom palicom fra Stipice Grgata i s. Zorislave Radić, danas su diplomirani profesionalni glazbenici koji djeluju na Umjetničkoj akademiji u Splitu, pjevaju i plešu u HNK Split, pjevaju u mnogim renomiranim dalmatinskim klapama ili su estradni umjetnici. Autorska djela skladatelja, koji pjevaju u ovom zboru, izvode se na priznatim zborskim manifestacijama kao što je Cro Patria.

3. Pedagoško-socijalni odgoj

Članovi Zbora se okupljaju dva puta tjedno i barem jednom nastupaju na nedjeljnoj sv. misi. Potrebno je posebno istaknuti zauzetost za njihov odgoj u najosjetljivijoj životnoj dobi. Kroz atmosferu zborske odgovornosti te ljubavi i brige za njihove probleme, iskazane čestim prigodama za razgovor s franjevcima, pjevači usvajaju temeljne životne vrednote i izrastaju u mlade ljude na koje je ovaj grad ponosan. Unatoč zahtjevnim zborskim obvezama (ili baš radi toga), broj zainteresiranih članova sve više raste. Kroz Zbor je prošlo više od 500 mladih ljudi u životnoj dobi od prvog razreda srednje škole do kraja studiranja. Među njima, što je najvažnije, nitko nije upao u neku pogubnu ovisnost.

U svim dosadašnjim generacijama, a i danas, Zbor je primao i mlade s posebnim potrebama. Time je postigao ne samo njihovu socijalizaciju, nego je kod sviju razvijen osjećaj prihvaćanja drugačijih koje trebamo ljubiti kao svoju braću.

4. Promocija hrvatskog nacionalnog identiteta i kulture

Od samog osnutka, Zbor je često pozivan na okupljanja i povezivanja s mladim Hrvatima u dijaspori gajeći tako nacionalni osjećaj. Više puta je nastupao u Njemačkoj, Austriji, Italiji, Bosni i Hercegovini. Osim toga, naši pjevači su u nekoliko navrata ugostili pjevače crkvenih zborova drugih europskih zemalja u svojim obiteljima i na taj način značajno doprinijeli promociji hrvatskog nacionalnog identiteta i kulture.

5. Zbor je prošle godine praizveo Kantatu za soliste, zbor, recitatora i orgulje „Smrt sv. Franje“ akademika Anđelka Klobučara u Zagrebu, Splitu, Makarskoj, Sinju i Imotskom.


 

Najave

DUHOVNE VJEŽBE - 2019.

************

Život u Bratstvu OFS-a, mjesečna tema za travanj 2020.

************

Odgođeni su susreti trajne formacije (regionalni susreti)

************

Dan otvorenih vrata Klerikata

************

Adresa e-pošte:

provincijalat.franjevaca@gmail.com


Pretraži sadržaj

Aktualno

KAPITUL UNDER TEN


FRANJEVAČKI BOGOSLOVI

INTERNET STRANICA


FACEBOOK STRANICA

**********************

Fra Stipica Grgat:

Otpjevni psalmi

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Muka po Ivanu (provincijski napjev /zapisao fra Stipica Grgat)

Muka po Ivanu (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Marku (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Mateju (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Luki (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Promo film o Provinciji

Posjetitelji

DanasDanas2174
Ovaj mjesecOvaj mjesec24369
UkupnoUkupno7639247

Administrator

ivan.udovicic@gmail.com

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 52