Fra Luka Tomašević sudjelovao na međunarodnom simpoziju o bioetici |
Predavanje „Eubiosia: Bioethics of Care and Rehabilitation“ održali su prof. dr. sc. Luka Tomašević i mr. sc. Ana Jeličić, asistentica na katedri za ekonomske i humanističke znanosti u forenzici Sveučilišta u Splitu. Na početku izlaganja naglasili su kako je zahvaljujući bioetičkom senzibilitetu u svijetu razvijena svijest da o životu valja razgovarati sa svima koji imaju što reći, kao i o kvaliteti života kako bi svi zajedno mogli graditi kulturu života i pokušati ostvariti dobar život (eubiozija). Drugim riječima „oblikuje se moralna svijest“ o vrijednosti života, njegovu očuvanju kao i nerazdvojna veza između života i slobode. Onamo gdje se vrijeđa život, vrijeđa se i sloboda. Pogotovo nam je važna etička dimenzija danas kad su se pojavili vidni bioetički problemi bolesnih, hendikepiranih i starijih osoba kao i njihova dostojanstva.
Eubiozija je tako postao i kulturološki pojam, tj. postao je neka vrst kulture života koji nije ostao samo medicinski i bioetički pojam, već je postao i teološko-filozofski koji označava zauzimanje za poštivanje i zaštitu života. Sam pojam kulture života u suvremenu misao je uveo pok. papa Ivan Pavao II. koji ga je prvi put izgovorio na svom putovanju u SAD-u 1993. Kao i u enciklici Euangelium vitae iz 1995. Godine. Izraz kultura života bio je spomenut i u američkoj politici. Prvi put spomenuo ga je bivši američki predsjednik George Bush za vrijeme predsjedničke kampanje 3. listopada 2000. godine.
Autor ga uvodi u kliničku bioetiku za sam pojam skrbi, vrjednote života i ljudsko dostojanstvo, nadasve u procesu rehabilitacije. Riječ je dakle, o životu i njegovoj vrijednosti od začeća do smrti, što nužno uključuje medicinsku bioetiku, medicinsku skrb, ali i rehabilitaciju i palijativnu skrb. To znači da pojam uključuje sve vrjednote života koje valja osigurati svim ljudima za vrijeme trajanja procesa rehabilitacije ili kroz čitavi njihov život. Stoga u bioetiku valja nužno uvesti i terapeutsku dimenziju, posebice osoba u rehabilitacijskom procesu. To nije samo opcionalno opredjeljenje pojedinca, već stav cijeloga društva, zaključili su predavači.
Prof. dr. sc. Naoki Morishita, predsjednik međunarodnog društva za bioetiku, na kraju je zahvalio svim sudionicima konferencije o bioetici i izrazio nadu da bi mogao započeti uskoro i međunarodni studij o bioetici. (ana) |
Najave
************
************
Zbog tehničkih problema
s dosadašnjom provincijskom adresom e-pošte,
molimo vas da ubuduće poštu šaljete na adresu:
provincijalat.franjevaca@gmail.com
Pretraži sadržaj
Aktualno
KAPITUL UNDER TEN
FRANJEVAČKI BOGOSLOVI
**********************
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Posjetitelji
![]() | Danas | 2233 |
![]() | Ovaj mjesec | 17589 |
![]() | Ukupno | 7309452 |