Studenci: Ilinski dani 2018.

U utorak, 17. srpnja 2018., započeli su „Ilinski dani“ kao dio proslave sv. Ilije proroka, zaštitnika župe Studenci. Proslava je počela trodnevnicom, a svetu misu prvog dana predvodio je don Neven Vuković, župnik Ričica i Lokvičića. Prije svetih misa trodnevnice  mladi iz župe predvodili su posvetne molitve sv. Iliji i Krunicu Kraljice Mira. Don Neven je u propovijedi naglasio kako nam povjerenje sv. Ilije u Gospodina može biti svima uzor. Iz povjerenja proizlazi i gorljivost, a naše je djelovanje opterećeno strahom. No, molitva za jačanje vjere bi trebala rasti u smislu molitve za povjerenje u Božju ljubav, a kad te netko voli onda Mu se potpuno predaješ, dopustiš Mu da te vodi, da ti govori, raduješ se s Njim, slijediš Ga. Neka nam ovi dane priprave za svetkovinu sv. Ilije pomognu da se oslobodimo straha zbog osobnih grijeha, da nam pomognu kako bi vjerovali da nas Bog može baš ovakve zagrliti. Svetu je misu pjevanjem animirao Mješoviti župni zbor iz Ričica pod vodstvom našeg Marija Cikojevića.

Drugi dan trodnevnice sv. Iliji, slavlje svete mise predvodio je župnik fra Zoran Jonjić. Fra Zoran je u propovijedi opisao životni put sv. Ilije te istaknuo kako je njegov put s jedne strane prožet molitvom i tišinom, a s druge strane gorljivošću i borbenošću u obrani prave vjere. Primjer sv. Ilije može biti poticaj svima nama da njegujemo kršćansku molitvu i svakodnevno rastemo u ljubavi prema Bogu, ali i da znamo uvijek i svuda braniti pravovjernost te se ne trebamo bojati nikakvih današnjih tirana koji zagušuju vjerske slobode, svjesni kako je i danas i uvijeke s nama isti moćni Bog koji je svoju veličinu jasno pokazao svima u Ilijino vrijeme.

Nakon euharistijskog slavlja u crkvi je upriličen 7. Susret klapa Dalmatinske zagore. Na ovogodišnjem susretu publici se predstavilo šest klapa: Sv. Mihovil – Proložac (m), Bratovština sv. Stjepana – Gorica (m), Grga – Posušje (m), Neviste – Imotski (ž), Mindula – Čiovo(ž) i mješovita klapa Sveti Nikola iz Metkovića. Uz tradicionalne klapske napjeve klape su izvodile i obrade duhovnih skladbi, među kojima su, sudeći po reakcijama, publici najdojmljivije bile „Himna Kraljici Mira“ poznatija kao „Došli smo ti majko draga“ u obradi maestra Anđelka Nikolića i izvedbi klape Bratovština te „Zdravo tilo“ u obradi prof. Vanje Domazet i izvedbi klape Neviste. Sedmi po redu susret klapa Dalmatinske zagore polako prerasta u ozbiljnu manifestaciju kako po izvedbama tako i organizaciji pod vodstvom Marija Cikojevića i predsjednika KUŠU STUDA Marka Udovičića.

U četvrtak, 19. srpnja slavljena je sv. misa posljednjeg dana trodnevnice, a misno je slavlje predvodio don Mate Munitić, župnik Krstatica i Poljica Vrgorskih. U nadahnutoj propovijedi don Mate je usporedio vjeru sv. Ilije sa današnjim poimanjem vjere te naglasiokako je vjera čin koji izvode dva činitelja: s jedne strane Bog, koji poziva, a s druge strane čovjek koji je pozvan te bi morao odgovoriti na taj poziv.
Vjera poput vjere sv. Ilije mora biti jaka, tako jaka da i brda prenosi. Ali ne zaboravimo da je ovdje riječ o brdima u nama koja priječe da se Bog po nama objavljuje drugima i očituje drugima. Ta su brda ono što nas zatvara u nas same da ne vidimo drugoga, da ne vidimo tuđe potrebe. Ta brda su naše sklonosti kojima umirujemo savjest te umišljamo da smo dobri katolici i kršćani ako od vremena do vremena povirimo u crkvu pošaljemo ukućane u crkvu ili… Ta brda su nehaj za odgoj djece. Eto, ta brda mora ukloniti jaka vjera. Zato molimo da nam Gospodin umnoži vjeru. Na kraju misnog slavlja don Mate je poručio kako se ne smijemo bojati svjedočiti tradicionalne vrijednosti i ljubav prema Domovini, koje nam namriješe naši pretci jer su upravo očuvanje vjere i obitelji zalog opstojnosti hrvatskog naroda.

U petak 20. srpnja 2018. s početkom u 10.30 sati proslavljen je sv. Ilija Prorok, zaštitnik studenačke župe slavljem svete mise, koju je predvodio imotski dekan i župnik fra Kristian Stipanović. 
U koncelebraciji je bilo 10 svećenika, među kojima su bila četiri našijenca fra Jakov Udovičić, fra Ante Tonko Bilić, fra Dinko Bošnjak i fra Ivica Udovičić.

Prije mise svetkovine obavljena je procesija Centrom Studenaca uz pjevanje Litanija Svetom Iliji.
u Nadahnutoj propovijedi fra Kristian je govoreći o životnome putu starozavjetnoga proroka Ilije istaknuo trenutak njegove duhovne preobrazbe, koja se očitovala promjenom izraza lica ili kako pisac kaže sjajem lica. Sjaj Ilijinog lica je odraz Božjega Lica za kojim bismo svi trebali težiti. No za motrenje sjaja Božjega lica potrebne su oči s kojih je skinuta smrtna sjena i ljaga ubrizgana po grijehu...Sve je dakle tada govor o stanju naše duše, govor o ozračju koje smo upili i kojem smo izloženi... Na licima mnogih ljudi tako primjećujemo žalost, bol, pa čak i mržnju, lukavost i sl., …Crkva nas podsjeća na Isusovo lice, na ljepotu njegova svjetla koje su motrili učenici na gori, i tako nas želi podsjetiti i pozvati na našu prvotnu zadaću kao onih koji nasljedujemo Isusa pa tako i u ovim zahtjevnim vremenima. Neka nam molitva i zagovor sv. Ilije u tome pomognu.

Za vrijeme ove svečane svete Mise na užarenom Ilinštaku osvježenje svima nazočnima i hodočasnicima darovali su mladi župe, ministranti i Mješoviti župni zbor pod ravnanjem Maria Cikojevića, koji su animirali misno slavlje. U poslijepodnevnim satima se nastavio program Studenačkog lita i tradicionalni dernek koji je jedini koji se očuvao u zapadnom dijelu Imotske Krajine.

U subotu, 21. srpnja u sklopu „Ilinskih dana“ održana je tradicionalna Praćkijada i Dječja olimpijada. Na završetku sportskog dijela programa predsjednik KUŠU STUDA Marko Udovičić najuspješnijim je natjecateljima dodijelio medalje. Nakon sportskog dijela priređen je kulturni dio programa u kojem su glumci Dramske udruge iz Prološca izveli predstavu „Bračno savjetovanje“. „Ilinski dani“ nastavili su se 22. srpnja 2018. na župnoj svetoj misi šesnaeste nedjelje kroz godinu, koju predvodio fra Ivica Udovičićkada se posebno molilo za duhovna zvanja, a svoj prvi đakonski nastup u rodnoj župi imao je don Marko Trogrlić. Na početku misnog slavlja fra Ivica je pozdravio sve nazočne, a posebno don Marka kojemu je ovo prva propovijed u rodnoj župi nakon đakonskog ređenja. U propovijedi je don Marko naglasio kako živimo u vremenu kad se cijeni i vrednuje samo i uglavnom uspjeh. Stoga mnogi i našeg Isusa Krista predstavljaju kao onoga kojemu je samo bitan uspjeh. Pa tako u kontekstu apostolskog djelovanja mnogi misle i naučavaju kako je Isusu bio bitan broj onih na koje su apostoli djelovali i njihov uspjeh. No, naš Isus nije takav. Naš Isus je pun suosjećanja, brige, pažnje, finoće. On zna što znači biti umoran, iscrpljen. On zna da život nije uvijek lagan već pun briga. Zato kaže idite i vi u osamu molitve kako bi pronašli Krista. I mi braćo i sestre možemo u punom smislu riječi od svih naših tereta otpočinuti samo ako se poput apostola okupimo u Isusovoj prisutnosti jer jedino Isusova blizina odmara… Na kraju se fra Ivica zahvalio don Marku na nadahnutim riječima u svoje osobno ime, u ime župnika koji je kum na mladomisničkom slavlju fra Ignacija Sladoje u Sinju te cijele župne zajednice. Prije blagoslova don Marko se obratio svim župljanima te istaknuo kako je posebno radostan što je upravo na današnji dan njegovo prvo obraćanje svojim dragim Studenčanima. Naime, prije 31 godinu na današnji datum vam je prvu đakonsku propovijed održao fra Ivica, a kako kaže naš župnik fra Zoran Gospodin nas ne prestaje ugodno iznenađivati, tako je i meni draga braćo i sestre, Gospodin dao milost da danas održim svoju prvu đakonsku propovijed. Ono što vam želim reći jest vrlo kratko da Bog svakog čovjek vodi na svojstven način, nekoga ovako, nekoga onako. Ali ono što je važno bili službenici Crkve, bili vjernici u sakramentu braka jest da živimo u vjeri, nadi i ljubavi. Svako zvanje je plod vjerničke zajednice. Svako zvanje je plod molitve i nas ovdje i onih koji su u Kraljevstvu nebeskom. Ja sam izrastao iz ove vjerničke zajednice. Ovdje sam primio ono što je svakom čovjeku najvažnije. To je Sveto Krštenje, Sveta ispovijed, Pričest i Krizma. Iako kažu da sam odavde otišao, ja kažem da nikad odavde nisam otišao. Ovdje su moji korijeni i sve ono što mi je drago. I ono što vas molim jest da me pratite molitvom ne samo da ostvarim cilj kojim sam se uputio nego još više da ja i svi ostanemo vjerni Crkvi. Ako sačuvamo vjeru i vjernost nema straha za budućnost našega naroda. Preporučujem se u vaše molitve. Hvala vam od srca na svemu!

Dugotrajni pljesak i suze radosnice na licima svih nazočnih pokazali su oduševljenje i zahvalu Gospodinu za još jedno duhovno zvanje u našoj župi. „Ilinski dani“ kao sastavni dio Studenačkog lita koje traje s aktivnostima do početka nastavne godine, završili su hodočašćem naše Župe u Imotski u prigodi devetnice Gospi od Anđela. Misno slavlje predvodio je župnik fra Zoran, a misno su slavlje animirali postulant Mate Šakić i Mješoviti župni zbor pod ravnanjem Marija Cikojevića.

Fotografije

 

Najave

DUHOVNE VJEŽBE - 2019.

************

Život u Bratstvu OFS-a, mjesečna tema za travanj 2020.

************

Odgođeni su susreti trajne formacije (regionalni susreti)

************

Dan otvorenih vrata Klerikata

************

Adresa e-pošte:

provincijalat.franjevaca@gmail.com


Pretraži sadržaj

Aktualno

KAPITUL UNDER TEN


FRANJEVAČKI BOGOSLOVI

INTERNET STRANICA


FACEBOOK STRANICA

**********************

Fra Stipica Grgat:

Otpjevni psalmi

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Muka po Ivanu (provincijski napjev /zapisao fra Stipica Grgat)

Muka po Ivanu (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Marku (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Mateju (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Luki (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Promo film o Provinciji

Posjetitelji

DanasDanas93
Ovaj mjesecOvaj mjesec4803
UkupnoUkupno7619681

Administrator

ivan.udovicic@gmail.com

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 31