List Marija 4/2024.
Iz tiska uskoro izlazi novi broj lista Marija za travanj (4/2024.) Urednik fra Ante Branko Periša naslovio je uvodnik “Krìstolòvci”. Uvodnik donosimo u cijelosti:
Na ulazu u hramsko dvorište u Vječnom Jeruzalemu stoji natpis: Neka se ni jedan stranac ne usudi prijeći ovaj pràg i ûći u Svetište; tko bude nedopušteno zatečen, sam će biti krivac svojoj smrti!
Molitveni Zbor zastane, pročita natpis i prođe ispod nadvratnika. Uđe u hramsko dvorište i spusti se na koljena ispred Svetišta (na osobnu odgovornost).
Toga jutra u Zboru Kristovih sljedbenika bili su: majka Marija, Marija Magdalenska i njezina Udruga pobožnih majki, Saloma i Suzana, zaručnica Veronika, sestre Marta i Marija s bratom Eliazarom, jedanaestorica apostola, sabornici Josip i Nikodem, carinik Zakej i Šimun Cirenac, Bartimej, đakoni Stjepan, Filip, Prohor, Nikanor, Timon, Parmen i Nikola, četiri kćeri Filipove, Akvilinijeva žena Priscila, vrli Teofil, Savao zvani Pavao, Timotej, Tit, Onezim, levit Barnaba, Jakov Pravedni, Luka, Marko, Matija, Šimun Jeruzalemski, Apija, Feba, Trifena, Trifoza, Persida, Julija, Evodija i Sintiha, Lidija iz Tijatire…
Zboru Kristovih molitelja pridružilo se nèbrojeno mnoštvo “ribara”, koje nitko ne mogaše izbrojiti.
Znatiželjnici su se, tijekom povijesti, propitivali: Nisu li ovo “krìstolòvci”? Onoga ùčitelja i pròroka kojega su naši Òci uhitili? I predali Namjesniku? Koji ga je osudio na smrt? Koji je, razapet, umro na križu. Kojega je sabornik Josip pokopao u novi grob? Govore da je Krist – Sin Božji? Da je uskrsnuo od mrtvih? Priča se, da su ga ukrali iz gròba? Da im se ukazivao četrdeset dana? Govore, da je uzašao na nèbo? Da im je poslao Duha Svetoga – Branitelja? Priča se, da će se ponovno pojaviti na Sudnji dan?
Kako je znatiželjnika bivalo sve više, negodovanje je postajalo sve jače, izražavano povicima: Gdje su čùvāri Svjetskoga poretka? Da rastjeraju “krìstolòvce”! Usuđuju se kršiti “stèčevinu práva”! Svakim se danom umnožavaju, poput tròskoti. Uveli su, čàk, žene u hramsko dvorište, da zajedno mole s muškarcima! U kojim vremenima mi živimo?
Na taj pòvīk priđe jedan “protu-prosvjednik” ili “protu-prosvjednica”, nismo mogli odgonetnuti razliku između “spòla” i “ròda”, vičući: Ovi nas “rìbāre”.
Drage čitateljice i poštovani čitatelji, bili su to prvi “klèčeri”, predvođeni s majkom Marijom, koji su molili na javnom prostoru. Povijest se ponavlja. “Krìstolòvci” postaju “pròsvjednīci”. (Očito!) Jer “rìbāre” ljûde. “Pròtupròsvjednīke” zbú-njuje mòlitva. (Očito?) Jer se boje, da ih “u-rìbāre” u Kristovu mrèžu (Očito?).
Urednik
Kazalo:
Grobna ploča (ABE)
“Kristolovci” (Urednik)
Evo, sve činim novo (Iz Poruke pape Franje za Prvi Svjetski dan djece u Rimu)
U Svetoj Hostiji (ABE)
Crkva u Hrvata
Žena uskrsne vjere (Ivan Bodrožić)
Marijin knjigotiskar (Dinko Aračić)
Progonjena istina (Ante Periša)
Spašavati ili odbacivati svijet (Ivica Jurić)
Majka Marija pripovijeda (Mariapia Veladiano)
Majka Dobroga Savjeta – Genezzano u Italiji (Ante Branko Periša)
Ispovijed učitelja Gamalijela 6 (ABE)
Po jutru se dan poznaje (Kristian Stipanović)
Civilizacija ljubavi (Danijela de Micheli Vitturi)
Parakletos – Duh Utješitelj (Stanko Jerčić)
Dobra majka Klaudija Böllein, službenica Božja (ABE)
Crkva u svijetu
Religiozni euro (ABE)
Zvijezdo pobožnih Hrvata (Danica Bartulović)
Mirboženje: razgovor između dvojice franjevaca (ne/ozbiljna šala)
Gospa i sv. Franjo Asiški, slika La Maestà di Assisi (ABE)
Put u život – molitvenik
Naša izdanja
Pošli su pred nama u vječnu domovinu
Franjevački samostan i crkva u Rami na Šćitu (Ante Branko Periša)