
München: Blagoslov šeste postaje križnog puta
Pobožnost križnog puta (Via crucis) kao spomen na Isusovu muku seže od apostolskih vremena. U vjerničkoj tradiciji korizmeno vrijeme posebno je obilježeno snažnim pečatom ove pobožnosti. Isusov križni put prikazan je u svim granama sakralne umjetnosti – glazbi, likovnoj umjetnosti i književnosti, a likovni prikazi postaja križnog puta postali su sastavni dio crkvenih interijera.
U kapeli blaženog Alojzija Stepinca u Münchenu u utorak 11. ožujka 2025. pobožnost križnog puta predvodio je fra Frano Milanović Litre Nakon toga uslijedila je sveta misa, koju je predslavio fra Petar Klapež, voditelj Hrvatske katoličke župe München. Po završetku euharistijskog slavlja, fra Petar je blagoslovio sliku šeste postaje križnog puta – Veronika pruža Isusu rubac.
Blagoslovljena slika izrađena je tehnikom ulja na platnu, a njezina je autorica likovna umjetnica Ljubica Petrinić. Slika je dio projekta Hrvatskog svjetskog križnog puta nastalog po ideji Slavka Lukača i udruge Djelo ljubavi koji su organizirali hrvatske slikare da naslikaju pojedine postaje križnog puta i postave ih u različitim krajevima svijeta.
Slike postaja već su postavljene ili se njihovo postavljanje planira u Hrvatskoj, na Novom Zelandu, u Australiji, Japanu, Indiji, Poljskoj, Rimu, Svetoj Zemlji, Egiptu, Tanzaniji, Brazilu, Čileu, Meksiku i Sjedinjenim Američkim Državama.
Po zamisli gosp. Slavka Lukača „križni put se postavlja na slavu i hvalu Gospodina našega Isusa Krista, kao i za sve Hrvate koji su tijekom povijesti odlazili u svijet i sačuvali katoličku vjeru. Križni put se postavlja od istoka do zapada, odnosno od sjevera do juga svijeta, baš kao što je univerzalna i Katolička Crkva.“
Prije samog blagoslova slike fra Petar je naglasio: „Veseli nas činjenica što je upravo našoj župi darovana slika šeste postaje Hrvatskog svjetskog križnog puta. Ako želimo razumjeti pravi značaj i ulogu kipova i slika za duhovni život vjernika te kako bismo izgradili ispravan stav i njegovali pravovjernu pobožnost, važno je poznavati nauk Katoličke Crkve o tome. Sedmi opći sabor u Niceji (787. godine), polazeći od otajstva Utjelovljene Riječi, opravdao je čašćenje ikona: ikona Kristovih, ali i Bogorodice, anđela i svih svetaca. ‘Utjelovivši se, Božji je Sin otvorio novu ekonomiju slika.’ (Katekizam Katoličke Crkve 2131)
‘Čast iskazana slici odnosi se na onoga koji je na njoj prikazan i tko štuje sliku, štuje osobu koja je na njoj prikazana. Čast iskazana svetim slikama jest čašćenje puno poštovanja, a nipošto klanjanje, koje pripada samo Bogu.’“
Fra Petar je zaključio riječima: „Pozvani smo štovati i častiti kipove i slike u našoj kapeli, ali im se ne klanjati. Klanjanje pripada samo Bogu, koji se proslavio u životima svetaca.“
Hrvati u Hrvatskoj katoličkoj župi München, koja je najveća hrvatska iseljenička zajednica u svijetu, već 77 godina crpe snagu iz Kristove muke, smrti i uskrsnuća. To su prepoznali i stanovnici Münchena, kao i biskupija u kojoj djeluje ova hrvatska župa. Tijekom cijelog korizmenog vremena u župi se moli pobožnost križnog puta: utorkom u kapeli blaženog Alojzija Stepinca, a petkom u crkvi St. Paul na Theresienwiese.
s. Nikolina Bilić









