München: Predstavljen CD Josip Kuletin – Izabrane skladbe
U velikoj dvorani Hrvatske katoličke župe blaženog Alojzija Stepinca u Münchenu, 26. studenog 2024. godine, predstavljen je CD Josip Kuletin – Izabrane skladbe. Predstavljanje su organizirali Akademski krug župe i njegov voditelj Ante Moro, dok su o projektu govorili fra Jozo Župić, franjevac koji djeluje u župi, i Božo Marić suradnik na projektu.
Fra Jozo Župić osvrnuo se na život i stvaralaštvo Josipa Kuletina (1906. – 1945.), istaknutoga hrvatskog dirigenta rođenog u Sinju. Posebno je naglasio važnost snimanja i očuvanja Kuletinovih skladbi, ponajviše domoljubnih koračnica, koje su 2024. godine izveli i snimili članovi Gradske glazbe Sinj pod vodstvom dirigenta prof. Grge Grubišića.
CD sadrži nekoliko Kuletinovih najpoznatijih koračnica, uključujući: Sinjski alkari (3:16), Uspomena na Knin (3:00), Drniški pozdrav (2:36), Splitske kale (3:10), Dalmatinski biseri 1 (12:35) i Dalmatinski biseri 2 (12:08), Veseli mornari (9:30).
Uz ove skladbe, Kuletin je autor i dviju opereta, čime se dodatno ističe njegova raznolikost kao skladatelja. Njegove skladbe i operete opisane su u knjizi Sinjski alkari i druge skladbe, koju je fra Jozo Župić objavio 2020. godine. „O svakom gradu u kojem je djelovao napisao je koračnicu tako da se može reći, da se Kuletin svira u Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini, u Srbiji, u Njemačkoj, u Austriji. Sada se može bez straha izvoditi Kuletinove skladbe jer su zapisane note sada na jednom CD-u“, istaknuo je fra Jozo Župić.
Fra Jozo je opisao izazove u pronalasku i rekonstrukciji izgubljenih notnih zapisa Kuletinovih skladbi. Njegova najpoznatija koračnica, Sinjski alkari, nastala 1932. godine, dugo je izvođena na Sinjskoj alki, a tek kasnije se otkrilo tko je autor.
Na promociji je prikazan i video-snimak koncerta održanog 1. srpnja 2023. u Alkarskim dvorima u Sinju, prvoga posvećenog Josipu Kuletinu. Taj je koncert organizirala Gradska glazba Sinj, koja svake godine nastupa u sklopu proslave Velike Gospe i alkarskih svečanosti.
„Ovo izdanje ne samo da promiče Kuletinovo stvaralaštvo nego i čuva kulturnu baštinu sinjskog kraja za buduće generacije. Njegov doprinos nadilazi lokalne granice i ostavlja trajni pečat u hrvatskoj glazbenoj povijesti“, naglasio je Božo Marić.
Josip Kuletin rođen je 1906. godine u Sinju pod punim imenom Josip Toma Kuletin. Po završetku Muzičke akademije u Zagrebu 1937. godine započeo je karijeru kao dirigent i vojni kapelnik Vojnog orkestra Kraljevine Jugoslavije. U tom je razdoblju djelovao u Kninu (1937. – 1939.) i Štipu u Sjevernoj Makedoniji (1939. – 1941.).
Tijekom Drugog svjetskog rata, Kuletin je radio u Posadnoj glazbi NDH u Varaždinu i Karlovcu (1941. – 1945.). Nakon rata, dolaskom Jugoslavenske armije 1945. godine, bio je kratko angažiran u Vojnom orkestru JA u Karlovcu i Zagrebu. Nažalost, njegova glazbena i životna priča završila je tragično – pogubljen je u Karlovcu 31. prosinca 1945. godine.
Fra Jozo Župić ističe kako su Kuletinove koračnice obilježene motivima dalmatinske glazbe i rodoljubnog duha. „Bio je stručnjak, akademski obrazovan dirigent. Da je ostao na životu, hrvatska bi glazba danas bila obogaćena njegovim izvanrednim djelima“, naglasio je fra Župić.
Fra Jozo Župić započeo je intenzivno istraživanje života i djela Josipa Kuletina 2015. godine. Kao rezultat tog rada objavio je tri knjige: Josip Kuletin – hrvatski intelektualac, skladatelj, rodoljub i mučenik, Sinjski alkari i druge skladbe, Josip Kuletin (1906. – 1945.) – Zbornik radova međunarodnoga znanstvenog skupa održanog u Sinju 17. lipnja 2021. godine.
CD Josip Kuletin – Izabrane skladbe glazbeno je oblikovao dirigent Gradske glazbe Sinj prof. Grgo Grubišić, koji je ujedno napisao i predgovor za omot izdanja. Snimanje i editiranje glazbe realizirao je Mario Božić, dok su za mix i master bili zaduženi Hrvoje Domazet. Grafičku obradu omota CD-a osmislio je Jakov Borković.
Na omotu CD-a Josip Kuletin prikazan je u vojnim odorama svih triju vojski u kojima je tijekom života djelovao – kao dirigent vojnih orkestara i kao izvođač na timpanima (vojni bubanj). Ova simbolična vizualizacija dodatno ističe raznolikost i bogatstvo njegove karijere.
„Josip Kuletin bio je dugo prešućivan; o njemu se jednostavno nije smjelo govoriti. Zahvaljujući trudu fra Joze Župića, danas možemo otvoreno govoriti o njegovom životu i slušati njegova djela,“ istaknuo je Božo Marić na završetku predstavljanja.
Ljiljana Tomić