Split: Predstavljena knjiga fra Siniše Balajića

Knjiga „Proces zvanja. Psiho-pedagoško-pastoralni vidovi zvanja Franje Asiškoga u Franjevačkim izvorima“ autora dr. sc. fra Siniše Balajića predstavljena je u utorak, 18. ožujka, u Velikoj dvorani Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Predstavljači knjige bili su dr. sc. Gina Šparada i izv. prof. dr. sc. fra Domagoj Runje, oboje s KBF-a u Splitu, a o knjizi, koja je izdana u okrilju Službe Božje koja je dio KBF-a u Splitu, progovorio je i njezin autor fra Siniša Balajić. Predstavljanje je pjesmom animirala ženska klapa Neverin iz Kaštel Lukšića pod vodstvom Antonele Burić, a program je moderirao doc. dr. sc. fra Domagoj Volarević.

Uime uprave KBF-a okupljene je pozdravio doc. dr. sc. fra Ante Akrap, prodekan za nastavu, koji je najprije pozdravio sve sudionike skupa na čelu s velikim vicekancelarom KBF-a dr. sc. fra Markom Mršom, provincijalom Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. „Ova knjiga ne samo da je plod istraživanja o temama koje se tiču duhovnog poziva i zvanja, nego predstavlja i izazov za sve nas da se dublje upitamo što znači slijediti Krista i kako to činimo u svakodnevnom životu“, istaknuo je prodekan. Naglasio je da je pitanje zvanja, bilo ono svećeničko, redovničko ili bračno, jedno od ključnih ljudskih pitanja, jer se tiče temeljnih odluka i odnosa s Bogom i ljudima. Također je naglasio da u kontekstu Franje Asiškog zvanje ima poseban značaj jer je on bio uzor vjere, poniznosti i predanosti, a njegov život svjedoči da je zvanje živi odgovor na Božji poziv. Poručio je kako ova knjiga poziva na dublje promišljanje o procesu zvanja u današnjem vremenu, povezujući bogate franjevačke izvore s modernim pristupima i izazovima u odgoju i formaciji. Na kraju je zahvalio autoru, predstavljačima i svima koji su došli podržati ovaj događaj te zaželio da knjiga sve nadahne na osobni rast i bolje razumijevanje procesa zvanja u ovom svijetu.

Prva je knjigu predstavila dr. sc. Gina Šparada, koja je istaknula kako fra Sinišina knjiga na poseban način prikazuje kršćanstvo i samo zvanje. „Ne promatra ga kroz naređenja i propise, nego kroz svjedočanstvo života svetog Franje Asiškoga.“ Osvrnula se na tri ključna aspekta knjige: svetost, Franjinu osobnost i zvanje. Citirajući jednoga rimskog svećenika i psihologa, kazala je da za kršćanina biti sretan znači biti svet, no praksa često pokazuje drugačije. Zbog toga trebamo krenuti obrnutom logikom – najprije ljudima pružiti iskustvo sreće i radosti, kako bi ih to potaknulo da tu sreću dijele s drugima, a potom je, kroz to iskustvo, povezali sa svetošću. Sveti Franjo je svetost i sreću povezao kada je prestao živa bića gledati kao odvojene jedinke i počeo ih doživljavati kao zajednicu u kojoj sreća drugih postaje i naša vlastita sreća. Prije obraćenja imao je ambiciju postati bogat i slavan vitez, ali nakon Božjeg zahvata u njegov život, te su ambicije prerasle u ideale koji su mu dali svrhu za koju se isplatilo živjeti, trpjeti i umrijeti. Upravo je to proces zvanja koji fra Siniša opisuje u svojoj knjizi. „Fra Siniša jasno ističe da nema zrelog poziva bez zrele osobnosti“, istaknula je dr. sc. Šparada, dodajući da Bog ne može graditi poziv zanemarujući psihološke datosti koje je sam u nas stavio.

Nakon toga, knjigu je predstavio izv. prof. dr. sc. fra Domagoj Runje, koji je objasnio njezinu strukturu. Knjiga se sastoji od dva dijela: prvi analizira povijesne franjevačke izvore, dok se drugi bavi psihološko-pedagoško-pastoralnim aspektima Franjina zvanja. Autor proces Franjina poziva, čiji je trenutak teško odrediti, promatra uzimajući u obzir tri subjekta: Boga koji poziva, osobu koja je pozvana sa svom njezinom poviješću i Crkvu kao zajednicu u kojoj se poziv ostvaruje i koji joj je potreban. Potom je predstavljač ukratko izložio Franjin život i istaknuo kako je u jednom trenutku Franjo počeo doživljavati evanđeoske riječi kao osobno upućene njemu, što je obilježilo ostatak njegova života. „Kod Franje se radi o objavi da živi po evanđelju, što mi se čini veoma aktualnim za život Crkve danas“, rekao je prof. Runje. Dodao je kako knjiga jasno prikazuje proces sazrijevanja te objave u Franjinu životu, ali i njegov poziv, čija je zrelost vidljivo potvrđena stigmama. Zaključno, naglasio je da je jedna od velikih vrijednosti knjige njezina sposobnost da pobudi pitanja u čitatelju. Ova knjiga, rekao je, u njemu je izazvala jedno ključno pitanje: „Za koje područje života mi možemo reći da je najviše evangelizirano?“ Istaknuo je kako se to pitanje može razumjeti na različite načine i potaknuo prisutne da i sami promisle o svom odgovoru.

Posljednji se obratio autor, fra Siniša Balajić, koji je istaknuo kako je svet Franjo najbolji primjer sveca i čovjeka čiji je izuzetni život, u kojem je svetost učinio čudesnom, nadahnuo ljude svih svjetonazora. U istraživanju ove knjige, naglasio je autor, bilo je ključno upoznati Franjin psihološki profil, ali i njegovo temeljno duhovno iskustvo, koje je oblikovalo njegovo djelovanje i pogled na svijet, a koje nazivamo pozivom ili zvanjem.  „Naša je analiza otpočetka imala namjeru iznjedriti proces zvanja koji bi mogao postati ishodište i temelj ne samo Franjina poziva, nego i poticaj za analizu poziva na psiho-pedagoškom području uopće te pomoći ponovno otkriti jednu pastoralnu poruku“, poručio je autor.  Zaključio je kako ova studija, temeljeći se na Franjinoj priči, otvara prostor za potragu za novim vrijednostima, znanjima i ciljevima koji mogu pomoći u razumijevanju svakoga životnog poziva. Na taj način Franjin proces zvanja postaje pedagogija. Na samom kraju zahvalio je Bogu i ocu Franji, upravi KBF-a, moderatoru, predstavljačima, recenzentima, klapi Neverin, Franjevačkoj provinciji, koja je omogućila izdavanje ove knjige, i svima koji su pomogli u organizaciji predstavljanja.

Danijela Musulin