Marija – 7.-9. 2015.
Objavljen je broj mjesečnog lista za Marijine štovatelje – MARIJA za srpanj, kolovoz i rujan 2015. godine. “Na braniku” naslov je uvodnika koji potpisuje urednik fra Petar Lubina.
Na braniku
Za blagdan Velike Gospe sinjsko svetište slavi 300. obljetnicu čudesne pobjede nad Osmanlijama. Dok su Turci opsjedali tvrđavu, franjevci su, kako bilježi suvremenik, u crkvu na njoj donijeli sliku Majke od Milosti. Kad je turska sila uoči Velike Gospe 1715. navalila na tvrđavu, ‘fratri, žene, dica i ostala čeljad, koja za boj ne bijahu, tada u crkvi prid ovom Prilikom s plačem i suzam prošahu milost, da ji ne pusti u ruke neprijatelja,… i taku jakost braniteljem, koji bijaše samo četiri stotine, dade, u tri obilate ure juriša živim ognjem Turskom odoliše i rabreno svu tursku silu otiskoše’’. Uvjereni daje pobjeda izvojevana Gospinom pomoću, vojni časnici ”skupiše među sobom oko 80 cekina i učiniše jednu krunu od zlata“ za Gospinu svetu sliku, koja je i danas resi.
Budući da smo u ozbiljnoj gospodarskoj, socijalnoj i ponajviše moralnoj krizi, događaj pod Sinjem i nama je snažna poruka. Uz Božju pomoć i Gospin zagovor, šačica branitelja obranila je dom, vjeru i rod od moćna zavojevača. Nije li to praslika pobjede kojom su hrvatski branitelji prije 20 godina, s Gospinom krunicom oko vrata, obranili Domovinu i slobodu od velikosrpskog napadača?! Nisu li hranitelji Sinja od prije 300 godina slika svih koji vjeruju u istinski razvoj i napredak naroda i Domovine, onih koji i danas brane i promiču općeljudske i kršćanske vrijednosti, one šutljive većine koja se zalaže za pravdu i poštenje, za obitelj, odgoj i dobro djece?! Vjerski i nacionalno svjesni, čestiti i moralni ljudi neosvojiva su tvrđava, poput one sinjske, koja odolijeva svima koji silom nastoje srušiti obitelj namećući rodnu ideologiju, promičući istospolne ”brakove’’, izrugujući vjeru i domoljublje. Bogu i Gospi hvala da i danas ima onih koji istinski žive svoju vjeru, cijene rad i marljivost, poštuju zakon, zalažu se za opće dobro, narodnu slogu, socijalnu pravdu, zemlju u kojoj će se više rađati negoli umirati, u kojoj će mladi ostajati te svojim radom i znanjem graditi svoju i našu bolju budućnost.
Sinjski jubilej posvješćuje nam vjersku i društvenu važnost Majke Isusove u hrvatskoj prošlosti i sadašnjosti. Plodovi slavne pobjede osjećaju se i danas: Gospa je sastavni dio kršćanske vjere, života i kulture, a preko njih i društvene zauzetosti za opće dobro, domoljublje i čovjekoljublje, za slabe i siromašne. Na braniku vjere i Domovine, upravimo joj s pjesnikom molbu: ”Pomogla ti si svome puku, kadno pod Sinjem bjesnio boj;pruži nam i sad moćnu ruku, i sad u borbi narod je tvoj.“
Urednik
Sadržaj
- Na braniku (Urednik)
- Marija – Majka naše nade (Papa Franjo)
- Znak Božje dobrote (I. Bodrožić)
- Božje slike i karikature (S.Jerčić)
- Gospa fratrima! (P. Filipović)
- Marija na nebo uznesena (M. Parlov)
- Bernardin Bustinski (dar-ko)
- Kraljica anđela (M. Babić)
- Ljeto i pravi odmor (D. De Micheli Vitturi)
- Marijanska obilježja dominikanske duhovnosti (M. Biskup)
- Pomoćnica pri usponu na Karmel (K. Jolić)
- Dva svijeta (R. T)
- Gospa Trsatica (A. B. Periša)
- Majko čovječanstva (D. Bartulović)
- Uzor vjerničkog života (D. Tokić)