Sinj: Hodočašće Zadarske nadbiskupije

U srijedu 19. lipnja svećenici, redovnici i redovnice Zadarske nadbiskupije hodočastili su u Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske. Hodočašće su predvodili nadbiskup Milan Zgrablić i nadbiskup u miru Želimir Puljić.

Prije početka misnog slavlja župnik fra Antonio Mravak uputio je riječi dobrodošlice. Zahvalio je ocima nadbiskupima što su na završetku katehetske i vjeronaučne godine izabrali Gospino svetište u Sinju kao mjesto gdje će Bogu zahvaliti za sve milosti u proteklom razdoblju. Potom je prisutne upoznao s poviješću štovanja Čudotvorne Gospe Sinjske i čudesnom obranom Sinja 1715. godine.

„Od 1687. godine, kada su fratri iz Rame donijeli Gospinu sliku, povijest Sinja i Cetinske krajine pod okriljem je Blažene Djevice Marije. Među pukom u Bosni i Rami slavila se kao Majka od Milosti. Čudesnom pobjedom nad Osmanlijama u kolovozu 1715. godine, branitelji i vjerni puk pripisali su pobjedu nebu, zagovoru Majke od Milosti. Od tada se Majka od Milosti časti kao Čudotvorna Gospa Sinjska. Gospa je srce i duša Sinja i Cetinske krajine, Majka koja okuplja djecu iz svih hrvatskih krajeva, Bosne i Hercegovine – Rame, Duvna, Livna, Lašvanske doline. U Njezinu čast i kao sjećanje na čudesnu pobjedu nad Osmanlijama u Sinju se igra viteška igra  Alka“, kazao je župnik.

Misno slavlje predvodio je nadbiskup Milan Zgrablić u suslavlju s nadbiskupom u miru Želimirom Puljićem, gvardijanom fra Marinkom Vukmanom i još 80 svećenika.

U propovijedi nadbiskup Zgrablić istakao je važnost ovog hodočašća: „Drago mi je da smo sabrani u Svetištu Gospe Sinjske kao jedna velika obitelj, gdje nas povezuje ista vjera, Isus Krist koji nas je pozvao u svećeništvo i nebeska Majka Marija“.

Govoreći o važnosti Božje riječi u životu svećenika, nadbiskup je istaknuo kako svećenik preko nje može čuti Božji poziv za svaki novi dan: „Čuli smo u Božjoj riječi kako je Bog izraelski narod nosio na orlovskim krilima. I nas je Bog izabrao, On nas kao svećenike nosi u vršenju svećeničke službe. Kao što je želio da Izabrani narod ide putem svetosti, tako i od nas traži da budemo sveti i idemo tim putem. Po svećeništvu dobili smo posebnu milost i snagu da sudjelujemo u Kristovoj velikoj svećeničkoj službi, da idemo putem svetosti i povedemo povjereni narod“, kazao je nadbiskup Zgrablić.“

Govoreći o evanđeoskom odlomku koji opisuje događaj iz Kane Galilejske (Iv 2,1-12), nadbiskup je posebno naglasio važnost poslušnosti i slušanja u svećeničkom životu. „Marija je kao brižna majka bdjela nad svadbom u Kani Galilejskoj. Ona i nama govori da slušamo Isusa i sve što nam kaže, da to i učinimo. Važno je svaki dan u životu svećenika slušati Božju riječ i živjeti po njoj. Ako po njoj živimo, bit ćemo autentični i istiniti u svećeničkom poslanju. Posvetimo se Bogu i budimo ljudi Božjeg duha, donositelji kršćanske nade. Neka Gospodin po nama djeluje, u istini i poniznosti. Neka današnji dan, susret s Blaženom Djevicom Marijom, bude poticaj da živimo duhovno zajedništvo koje će se jednog dana s Isusom nastaviti na vječnoj gozbi u nebu“, zaključio je nadbiskup Zgrablić.

Na završetku misnog slavlja gvardijan i upravitelj Svetišta fra Marinko Vukman uputio je riječi pozdrava ističući važnost Čudotvorne Gospe Sinjske za Sinj i Cetinsku krajinu.

„Nalazimo se na najsvetijem mjestu Cetinske krajine koje je Blažena Djevica Marija zagrlila i toliko povezala s Bogom da je duboko urezano u biografiju svakoga od nas, ali i u povijest hrvatskog naroda. Ovo svetište blagopokojni splitsko-makarski nadbiskup Frane Franić  nazvao je srcem i dušom svoje Nadbiskupije. Oče nadbiskupe Milane, pohodom Sinju sa svojim svećenicima i redovnicama obradovali ste nas fratre, čuvare ovog svetišta, i narod Božji Cetinske krajine“, kazao je fra Marinko Vukman.

Ovom prigodom, uime Samostana i Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, gvardijan je uručio prigodne darove dvojici nadbiskupa: jubilarni medaljon iz 2015. godine s prikazom čudesne pobjede po zagovoru Majke od Milosti, jubilarni medaljon krunjena slike Čudotvorne Gospe Sinjske iz 2016. godine te monografiju „Zauvijek okrunjena“ i Ljetopis fra Petra Filipovića, prvog povjesničara Sinja i Čudotvorne Gospe Sinjske.